Jak czyścić buty z gładkiej skóry a jak z porowatej?

Buty skórzane robione są z różnego gatunku skóry, niektóre uszyte są ze skóry licowej gładkiej, inne z porowatej, a jeszcze inne z zamszowej, czyli nubuku. Każdy rodzaj skóry powinien być czyszczony i konserwowany, jednak każdy rodzaj skóry czyści się inaczej i używa się przy tym innych preparatów i past.

JAK CZYŚCIĆ BUTY Z GŁADKIEJ SKÓRY?

Skórzane buty powinniśmy poddawać czyszczeniu co dwa tygodnie i to niezależnie od faktu, czy są brudne czy nie.
Buty konserwujemy, pastujemy, myjemy i przecieramy. Buty, które są wykonane z gładkiej skóry czyścimy w następujący sposób:

1. Na powierzchnię skóry obuwia nanosimy cienką warstwę pasty, jednobarwnej lub odpowiadającej kolorowi skóry naszego obuwia.
2. Następnie rozpoczynamy czyszczenie skóry, poprzez wcieranie pasty bardzo miękką ściereczką. Skóra obuwia powinna być przed tym wyczyszczona i wysuszona.
3. Jeżeli buty są brązowe możemy je polerować z użyciem ekstraktu czarnej herbaty, przez to uzyskamy doskonały ich połysk, jeżeli są czarne możemy czyścić z ekstraktem czarnej kawy.

CZYSZCZENIE BUTÓW ZAMSZOWYCH

W tym przypadku musimy bardzo uważać, ponieważ skóra zamszowa mocno pije wszelkiego rodzaju płyny czy wodę. Po dokładnym obsuszeniu obuwia, powinniśmy najpierw powierzchnię buta wyszczotkować gumową szczotką. W ten sposób usuniemy brud i kurz.
Zamszowe buty doskonale dadzą się odświeżyć gdy będziemy je trzymać nad parą z gorącą wodą.
W sklepach obuwniczych sprzedają się też specjalne pianki w aerozolu, które są przeznaczone do czyszczenia skóry zamszowej i nubukowej.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *